středa 11. června 2014

Do Skandinávie raději lodí nebo letadlem?

Je lepší jet do severských zemí, jako je Švédsko nebo Norsko lodí nebo letadlem? Záleží na tom, jaký je cíl vaší cesty.

Cesta letadlem je jednoznačně rychlejší a dnes už si můžete vybrat i z přímých spojů z Prahy. Za letenku zaplatíte více, protože tyto trasy nejsou tak vytížené, aby se na nich vyplatilo provozovat spoje nízkonákladovým leteckým společnostem a budete tak muset využít klasických aerolinek. Pokud tedy cestujete ve více lidech, cena narůstá. Pokud z hlavního města pokračujete dál na jedno místo, lze využít hromadné dopravy. Pokud plánujete po Švédsku cestovat, můžete si půjčit automobil. Pamatujte ale na to, že ceny v severských zemích jsou vyšší než u nás a půjčovné automobilu se proto stává také poměrně vysokou položkou v rozpočtu výletu. Pokud však nemáte tolik času, abyste ho trávili dopravou po vlastní ose, ta možnost tu je.Jinou možností je i stopování, kterému dají přednost studenti, jde ale na úkor flexibility.

Autem na palubě trajektu

Čím dál více lidí dává při cestování do Švédska a Norska přednost jízdě vlastním automobilem. To nejkrásnější na Skandinávských zemích je totiž příroda a automobil umožňuje si ji vychutnat přesně podle vlastních představ - můžete jet kdy chcete kam chcete. Projíždět kolem fjordů a pobřeží a zastavit se, kde se vám zlíbí. Pokud tedy jedete za přírodou, vychází cesta vlastním automobilem výhodněji, zvláště pokud se domluvíte ve více lidech, abyste zaplnili auto nebo mikrobus. Do auta také naložíte více věcí, třeba i stan a spacáky - ušetříte tak za ubytování.

Jedním z nejčastějších cílů při cestě do Norska je rybaření. Zde se cesta vlastním autem přímo nabízí - jednak potřebujete dovézt spoustu náčiní na chytání ryb, jednak na cestě zpátky pravděpodobně povezete chladící box s úlovkem.

Pokud pojedete na skandinávský poloostrov autem, pravděpodobně využijete služeb některé trajektové společnosti - kterou ale vybrat trasu? Máte na výběr jak několik společností, provozujících trajekty, tak několik tras do Švédska z Německa, Dánska, nebo méně často Polska. Můžete si proto vybrat, jestli dáte před řízením přednost nočnímu spánku na trajektu, nebo naopak budete chtít za trajekt ušetřit a zvolíte co nejkratší plavbu.

Žádné komentáře:

Okomentovat